Kreu | Rreth nesh | Kontakt

Profili i kompanisė GIS-Albania

GIS-Albania u themelua nė vitin 1992, nga profesorė tė Universitetit tė Tiranės, tė diplomuar nė shtetet me te zhvilluara te Europes Perendimore, me synim zhvillimin e sistemeve tė informacionit gjeografik dixhital nė Shqipėri.
Qellimi i shoqerise, krahas shėrbimeve tradicionale hartografike, ėshtė pėr tė ofruar shėrbime tė reja qė nuk ekzistonin mė parė nė Shqipėri si Dixhitalizim hartash, GIS, LIS.
Gjithashtu GIS-ALBANIA ofron shėrbime tė tjera klasike topo-gjeodezike si: rilevime topografike nė shkallė tė ndryshme, azhornime hartash, ndėrtim rrjetesh gjeodezike, punime topografike nė objekte inxhinierike, etj.
Cilėsia e shėrbimeve qė ofron GIS-ALBANIA ėshtė rezultat i pėrvojės sė grumbulluar gjatė kėtyre 20 viteve tė fundit nga specialistėt themelues tė shoqėrisė. Specializimet janė kryer nė Universitetet e Europės si tė Parisit, Grenobles (FRANCE), Siegen (GJERMANI), Politecnico Milano (ITALI), Universiteti i Wisconsin (SHBA), si dhe stazhe aplikative pranė kompanive prestigjioze si Ordinance Survey (BRITANI), BEV (AUSTRI), etj.
Shoqeria GIS-ALBANIA ka bashkepunetore te saj specialiste nga me te spikaturit ne fusha te ndryshme si: projektime inxhinierike, studime urbanistike, mbrojtje mjedisi, studime gjeologjike, etj.