Kreu | Rreth nesh | Kontakt

Harta fizike e Shqiperise

Harta fizike e Shqiperise

Kete harte e disponojmė nė trajtė dixhitale vektoriale tė ndarė nė disa shtresa:

  • Izoipset cdo 200 m, tė marra nga harta topografike e Shqipėrisė nė shkallėn 1:200'000. Eshte ndertuar gjithashtu modeli 3D i terrenit duke shfrytezuar pervec izoipseve dhe qindra pika me kuote te njohur.

  • Rrjetin rrugor tė ndarė nė 5 kategori: tė asfaltuara, me zhavor, tė mirėmbajtura, sezonale, kėmbėsore, ku secila kategori ėshtė shtresė mė vete.

  • Rrjetin hidrografik, tė ndarė nė shtresa: lumenj, liqene, dete, rezervuare.

  • Emėrtimet e fshatrave, qyteteve, maleve, kodrave,majave, lumenjve, fushave.

  • Kufijtė ndarės tė komunave, bashkive, rretheve, prefekturave.


Duke patur informacion dixhital, mund te ndertojme pamjet 3 dimensionale nga kende te ndryshme shikimi, mund te ndertojme profile midis dy pikave te terrenit cfaredo etj.
Zmadho Harte